Od jakiegoś czasu marzysz o własnym ogrodzie… Może kupiłeś dom i masz kawałek działki do zagospodarowania? Lub stwierdziłeś, że to najwyższa pora, by uporządkować swoje otoczenie na zewnątrz i wreszcie stworzyć ogród z prawdziwego zdarzenia?

Od czego zacząć zakładanie ogrodu?

Założenie ogrodu to coś znacznie więcej niż posadzenie kwiatków na rabatkach i „ogarnięcie trawnika”… Zanim więc z entuzjazmem weźmiesz się za wybór odmian i gatunków roślin, przeczytaj koniecznie, co musisz wiedzieć najpierw i jakie kwestie przemyśleć, żeby nie porwać się z motyką…na słońce.

Na początek… użyj wyobraźni!

Na hasło „ogród” każdy z nas ma przed oczyma coś innego. Dla kogoś będzie to miejsce spotkań przy grillu ze znajomymi, ktoś inny z kolei nie wyobraża sobie swojego skrawka zieleni bez oczka wodnego, ktoś jeszcze inny powie, że chciałby miniszklarnię, a ktoś inny marzy o ascetycznym, minimalistycznym ogrodzie w stylu orientalnym… Dlatego daj sobie trochę czasu. by odpowiedzieć na pytanie, o jakim ogrodzie marzysz Ty i pozostali domownicy.

Kreatywność kontra zmysł praktyczny

Wiesz już, czego chcesz? Super! Teraz pora… zejść nieco na ziemię i zastanowić się, które z pomysłów na ogród są możliwe do realizacji w Twoim konkretnym przypadku. I tu dopiero zaczyna się prawdziwa „zabawa”… Jesteś gotowy zakasać rękawy i wziąć się ostro do pracy, a kwestie takie jak plan zagospodarowania ogrodu, instalacje wodna i elektryczna czy nawierzchnia w ogrodzie budzą w Tobie przerażenia?

Samodzielnie czy z pomocą architekta krajobrazu?

Jeśli jesteś osobą, która ma zmysł estetyczny, jest dobrze zorganizowana, cierpliwa, a i przy okazji nie boi się ubrudzić i wie co nieco o ogrodnictwie – możesz spróbować założyć ogród na własną rękę! Jednak jeżeli już teraz, czytając ten tekst, czujesz, że zakładanie ogrodu to niekoniecznie coś, na co masz ochotę poświęcić czas i energię – bez wahania lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Kompleksowe projektowanie ogrodów od A do Z

Wierz nam, podczas naszej wieloletniej działalności widzieliśmy już mnóstwo „ogrodów” założonych przez samozwańczych ogrodników… Czasami eliminacja błędów i naprawa szkód i usterek była znacznie droższa i bardziej czasochłonna niż powierzenie projektu i realizacji ogrodu specjalistom od samego początku.

Kiedy jest najlepszy moment na zakładanie ogrodu?

Im wcześniej zaczniesz planować, tym więcej będziesz mieć czasu na zgromadzenie pieniędzy, dokładne przemyślenie planu i skorzystanie z najlepszych ofert czy promocji na rośliny, meble ogrodowe itd. Jednakże część działań takich jak plan ogrodu czy harmonogram prac ogrodniczych warto wykonać jesienią i doszlifować przez zimę, by na wiosnę móc ruszyć z pracami budowlanymi i ogrodniczymi pełną parą.

Ile kosztuje założenie ogrodu?

To zależy… od wielu czynników! Między innymi od wielkości działki, stanu nawierzchni, ilości prac do wykonania… Nie istnieją dwa takie same ogrody. Dlatego rzadko kiedy „gotowiec” z internetu się sprawdzi. Nie mówimy, że szukanie inspiracji w internecie jest złe. Ale każdy pomysł musi być odpowiednio dopasowany i spersonalizowany do konkretnych potrzeb i warunków, zanim będzie można zacząć wcielać go w życie.

Piękny ogród to inwestycja

Warto też wiedzieć, że decydując się skorzystanie z pakietu usług związanych z zakładaniem ogrodu możesz zaoszczędzić lub niektóre produkty lub usługi otrzymać całkowicie gratis? Tak właśnie działamy w pracowni architektury krajobrazu Hortulus 1986 – dbając nie tylko o Twój ogród, ale również o Twoją kieszeń.Atak na marginesie – czy wiesz, że zadbany ogród może podnieść wartość nieruchomości o kilkanaście do nawet kilkudziesięciu procent?

Razem stworzymy ogród Twoich marzeń

Jeśli nie zniechęciliśmy Cię do założenia ogrodu, a wręcz przeciwnie – zapraszamy do kontaktu! Pomożemy Ci wcielić Twoje ogrodowe marzenie w życie.

Pierwsza wstępna konsultacja jest zupełnie bezpłatna i niezobowiązująca.

Działamy na terenie Poznania i okolic.

Zapraszamy serdecznie!

Danuta i Piotr Dobrolińscy
Pracownia Architektury Krajobrazu Hortulus 1986